W sieci, w chmurze, gdziekolwiek chcesz!

Rozbudowaną i w pełni działającą bazę danych SQL masz w standardzie. Nie wymaga żadnej konfiguracji, po prostu działa od razu. Uruchom aplikację Facturo, naciśnij Połącz i tyle. Zobacz, jak zacząć pracę z aplikacją Facturo.

Jeśli jednak chcesz pracować w chmurze, sieci, albo po prostu masz własny serwer, lepszym rozwiązaniem może być wykorzystanie innej bazy danych.

Skąd wziąć bazę danych w chmurze? Zapytaj Twojego dostawcę internetu, usług sieciowych lub chmurowych o udostępnienie bazy danych. Praktycznie każdy dostawca internetu daje możliwość korzystania z bazy MariaDB, PostgreSQL lub innej.

Aplikacja Facturo umie się połączyć z dowolną bazą danych w dowolnej lokalizacji, jeśli tylko dla tej bazy danych dostępny jest standardowy sterownik ODBC.

Podłączenie innego źródła danych dostępne jest dla wersji Pro.

10 kroków do podłączenia własnej bazy danych SQL

Wystarczy jednak tylko 10 prostych kroków, aby podłączyć się do innej bazy danych. Dzięki temu możesz korzystać z danych na innym serwerze, a w konsekwencji - pracować jak chcesz, gdzie chcesz i z kim chcesz.

Procedurę podłączenia opiszemy na przykładzie najpopularniejszej bazy danych, MariaDB. Praktycznie każdy dostawca internetu daje możliwość korzystania z bazy MariaDB. Taka sama procedura obowiązuje dla każdej innej bazy danych pod warunkiem, że obsługuje standardowe polecenia SQL i ma standardowy sterownik ODBC. Baza, do której chcesz się podłączyć, musi być albo pusta, albo utworzona w innej kopii aplikacji Facturo Pro.

Krok 1. Zainstaluj konektor ODBC

Pobierz aktualny konektor ze strony producenta:
Pobierz konektor MariaDB

Zainstaluj go.

MariaDB jest forkiem MySQL. Oryginalny konektor dla MySQL znajdziesz pod tym adresem. Również każdy inny liczący się producent systemów baz danych udostępnia swój konektor ODBC.

Krok 2. Konfiguruj źródło danych

Otwórz Panel Sterowania i znajdź w nim opcję konfiguracji 32-bitowych źródeł ODBC.

Krok 3. Dodaj źródło danych

W oknie konfiguracji źródeł danych wybierz opcję Dodaj.

Krok 4. Wybierz sterownik

Na liście sterowników znajdź ten, który obsługuje Twoją bazę danych. W naszym przykładzie: MariaDB ODBC.

Naciśnij Zakończ, aby przejść do konfigurowania sterownika.

Krok 5. Utwórz źródło danych

Otworzy się okno konfigurowania sterownika. Wpisz nazwę bazy danych.

Nazwa ta jest zupełnie dowolna, użyj takiej, którą zapamiętasz, na przykład Baza Basi albo jzk24.vecturo.facturo. Tej nazwy będziesz potem używać w aplikacji Facturo Pro i będzie ona widoczna przez cały czas pracy aplikacji. Możesz dodać opis ku pamięci, opis będzie widoczny tylko podczas wyboru źródła.

Krok 6. Wybierz parametry połączenia

To jest najważniejszy punkt tych ustawień. Musisz znać adres IP albo nazwę serwera, numer portu, nazwę użytkownika oraz hasło. Naciśnij Test DSN, aby sprawdzić, czy podane dane są prawidłowe.

Jeśli test przebiegnie poprawnie, w polu Database pojawi się lista baz danych dostępnych dla danego połączenia.

Ważne: upewnij się kilkukrotnie, że połączenie z bazą danych jest prawidłowe i możesz wybrać nazwę bazy danych z listy. Baza, którą wybierasz, musi istnieć, ale być albo pusta, albo utworzona przez inną kopię aplikacji Facturo Pro.

Jeśli podłączasz się do istniejącej bazy danych, z której już ktoś korzysta, upewnij się, że serwer pozwala na więcej niż jedno połączenie.

Krok 7. Ustaw zestaw znaków

W kolejnym kroku pamiętaj, aby ustawić odpowiedni zestaw znaków dla połączenia.

Aplikacja Facturo Pro wymaga wyboru cp1250, czyli Windows - Europa środkowa. Jeśli źle wybierzesz, będziesz widzieć krzaczki zamiast polskich liter.

Krok 8. Źródło danych zostało dodane

Jeśli wszystko zrobiłeś dobrze, zobaczysz nową pozycję na liście dostępnych źródeł danych.

Aby zmienić dane później, wybierz przycisk Konfiguruj.

Krok 9. Wyberz sterownik w aplikacji Facturo Pro

Teraz w aplikacji Facturo Pro utwórz połączenie ze skonfigurowanym źródłem danych. Wybierz ogólny sterownik Microsoft OLE DB for ODBC.

Możesz wybrać inny sterownik ODBC, jeśli korzystasz z innej bazy niż MariaDB. To sterownik odpowiada za obsługę bazy danych, aplikacji jest wszystko jedno.

Maciśnij Dalej.

Krok 10. Podłącz dane

Już wszystko gotowe! Teraz po prostu podłącz dane. Nie wpisuj nazwy ręcznie! Wybierz ją z listy wyboru. Jeśli na tej liście nie ma utworzonego źródła danych ODBC i przycisk Odśwież nie pomaga, wróć do kroku 1 i sprawdź wszystko jeszcze raz.

Gratulacje! Podłączyłeś źródło danych.

Co musisz wiedzieć?

W przypadku, gdy aplikacja Facturo Pro sam tworzy lokalną bazę danych, indeksy i relacje tworzone są automatycznie. Jest też dostępna ochrona bazy danych hasłem, wykonywanie kopii zapasowych oraz prosta naprawa i kompaktowanie bazy danych.

Podłączenie innego źródła danych dostępne jest dla wersji Pro.

Aplikacje LECTURO »

Facturo · powered by JZK24 sp. z o.o. · 2023-12-11 10:19 · for 18.205.26.39
NIP 5842771700 · REGON 380071994 · KRS 0000729513
VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego SR Gdańsk-Północ
kapitał zakładowy 16761 zł wpłacony w całości
Wszelkie prawa zastrzeżone · Kontakt · Regulamin